A névválasztás nem egyszerű dolog. Az ember megszokja a nevét húsz-harminc év alatt, s az vele együtt éli meg *gazdája* jobb vagy rosszabb napjait. Az esküvő napján aztán válaszút elé kerül a fiatal ara, s el kell döntenie, hogy trendi kötőjeles, konzervatív né-végződést vagy emancipált önálló nevet választ magának.
A névmisztikával foglalkozó szakemberek azt mondják né-végződéssel az asszony teljes mértékben felvállalja az urát, míg a kötőjeles verzióval csupán félig kíván azonosulni a társával. Van, aki őseinek tisztelegve tarja meg saját nevét, és olyan is akad, aki munkájával kapcsolatos üzleti érdekeltségei miatt nem hagyja "kárba veszni" a nevét. A választás nehéz, de nem életreszóló, hiszen ma már a nevünket - megfelelő utánajárás és anyagi ráfordítás mellet - annyiszor és úgy változtatjuk meg, ahogy szeretnénk. De lássuk csak, milyen lépéseket kell tennünk az esküvői szertartás hivatalos megszervezéséhez, melyek a névváltoztatás kritériumai, és milyen lehetőségeink vannak?
Házasságkötés a polgármesteri hivatalban
Bármelyik polgármesteri hivatalban lehet házasságot kötni, nem kötelező a lakhely szerintit választani. Személyesen kell bejelentkezni, legalább 30 nappal az esküvő előtt. (Indokolt esetben, terhesség, külföldi munkavállalás vagy más okból ez alól felmentés kérhető.) Szükséges a személyi igazolvány, a születési anyakönyvi kivonat és a lakhely szerinti polgármesteri hivatal népesség nyilvántartási csoprtjának igazolása a nőtlen, illetve hajadon családi állapotról. (Nem mindenütt kérik.)
Elváltaknál jogerős válóperi ítélet szükséges.
Minden cselekvőképes és nagykorú (18. életévét betöltött) magyar állampolgár köthet házasságot. A 16-18 év közötti fiatalok házasságkötéséhez gyámhatósági engedély szükséges. 16 év alatti magyar állampolgár nem köthet törvényes házasságot. Nem lehet házasodni egyenes ági rokonnal, testvérrel, testvérek egyenes ági leszármazottaival, a volt házastárs egyenes ági rokonával. Az örökbefogadó sem léphet frigyre az örökbefogadottjával.
Esküvői tanu bárki lehet, aki nagykorú, cselekvőképes és érvényes személyi igazolvánnyal rendelkezik.
Névválasztás
A feleség hat lehetséges változat közül választhat:
- megtartja a születési nevét: Nagy Katalin ű
- fölveheti a férj teljes nevét: Kovács Istvánné
- Kovács Istvánné Nagy Katalin
- Kovácsné Nagy Katalin
- Kovács Katalin
- Kovács-Nagy Katalin ( a sorrendről a házaspár dönt)
Már a házasságkötéskor meg kell határoznia a párnak, hogy születendő gyerekeik melyikük nevét viseli majd.
Házasságkötés külföldön
Szükséges egy tanúsítvány, hogy a külföldön kötendő házasság nem ütközik törvényes akadályba. (A lakóhely szerint illetékes anyakönyvvezető felterjesztésére a Közigazgatási Hivatal állítja ki.) Természetesen szükséges az útlevél, és kellhet a születési anyakönyvi kivonat hiteles fordítása az adott ország nyelvére. Indulás előtt kérjünk részletes felvilágosítsát a választott ország magyarországi nagykövetségén. Hazatéréskor a házasságot itthon is kell anyakönyveztetni.
|