|
1. rtkek Fontos dolog, hogy az rtkrendetek sszeegyeztethet legyen. Ez nem azt jelenti, hogy teljesen megegyeznek kell lennie, de fontos, hogy a lnyegi dolgokban ne klnbzzn. A klnbzsgek, pedig thidalhatak legyenek. A csald egy egysgknt mkdik a vilg fel, gy, ha a fontos krdsekben nem egyeznek meg a felek, akkor azzal a csald mkdtetse lehetetlenn vlik. Beszlgessetek arrl, hogy mi a legfontosabb s mi az, ami nem jtszik fontos szerepet az erklcsi gondolkodsotokban!
2. Valls Az rtkek kzl a vallsi rtkeknek kiemelt jelentsge van. Ahogyan a vilgrl gondolkodom, az meghatrozza, hogy hogyan lem az letem. Ha valaki hv, akkor az rtkrendjben ennek elsdleges szerep jut. Ebbl a szempontbl sem az a fontos, hogy azonos legyen a gondolkodsotok, de a nagy klnbsgek ezen a terleten rengeteg mindennapi nzeteltrshez vezethetnek. Gondoljunk csak az nnepekre. Ms a karcsony annak, aki Isten finak szletst nnepli, ms annak, aki a Szeretet nnept s ms annak, akinek csak egy ktelez ajndkozsi rtus.
3. Clok s lmok Mindenkinek vannak cljai, de ezek nagyon klnbzek. A fontos, hogy a prnak tulajdonkppen a kettejk cljaibl egy kzs listt kell ltrehozni. Ez persze rengeteg kompromisszummal s lemondssal jr, de sokat is kapunk rte. Mindenkinek magnak kell vgiggondolnia, hogy mi az, amirl lemond a hzassg mkdse rdekben s mi az, amirl nem tud, vagy nem akar lemondani. A fontos, hogy errl beszljetek, hiszen szinte akna a hzassg alatt, amikor kt sszeegyeztethetetlen cl van jelen, de ezek nem kimondottak. Ha egyiktk csaldi hzra s tlagos letre vgyik, mg a msik inkbb vilgot ltna s kalandokra vgyik, akkor mg a hzassg megktse eltt kell vgiggondolni, hogy lehetsges-e a kett kzti kompromisszum vagy hajland-e az egyik feladni a msikrt az elkpzelst. A legfontosabb: Ne gondoljtok, hogy ez majd magtl elrendezdik! Nem fog, a kzs lethez kzs tervek kellenek!
4. Gyerekek s gyereknevels Megdbbent, hogy milyen sok hzassg jn ltre gy, hogy a pr mg csak arrl sem beszl, hogy hny gyermeket szeretne. Termszetesen ebben az esetben sem katasztrfa, ha nem ugyanazt akarjtok, fleg, hogy gyakran az els gyermek megszletse utn megvltozik a szlk vlemnye, hiszen ms az, amikor valban megljk milyen szlnek lenni. Ha nagyon nagy a klnbsg azonban a vgyott gyermekszmban vagy a gyermekekrl val hozzllsban, akkor nem biztos, hogy a hzassg mkdni fog. Ne felejtsd el, hogy a hzaspr legfbb s leghosszabb kzs feladata a gyermekek felnevelse, ha errl mr a kezdeteknl mshogy gondolkodtok, akkor vajon hogyan fog mkdni a gyakorlatban? Amikor rtkekrl vagy vallsrl beszlnk, akkor is fontos szempont a gyermek. Gondold vgig, ha a gyermeked ugyangy gondolkodna ezekrl, mint a prod, akkor mit gondolnl? Hiszen mindenki arra neveli a gyermeket, amiben hisz, legyen az egy hasznos szoks vagy egy rtk elsdlegessge, ha nem tetszene, amire prod neveln a gyermeked, akkor vajon hogyan fogjtok szlprknt kzsen nevelni a gyerekeket.
5. Pnz A pnznek fontos a szerepe a mindennapokban, sok dolgot hatroz meg, hogyan gondolkodunk rla. Mennyire fontosak az anyagiak vagy mennyire msodlagosak ms rtkek mellett? Milyen letsznvonal az, ami a kzs cl, mikor rezzk magunkat gazdagnak? Van, akinek letclja, hogy gazdag legyen, van, aki a meglhetssel elgedett. Ha az egyik fl az egytt tlttt idt tartja fontosnak, mg a msik, hogy mindent meg tudjon venni a gyermekeknek, akkor nem lesznek elgedettek egyms szli teljestmnyvel, hiszen sajt elvrsaik fnyben vizsgljk egymst. A legfontosabb a pnz kapcsn is, hogy legynk tisztban a msik gondolkodsval s azt gondoljuk vgig, hogy ha a vlemnye ksbb sem kzeledik a mi vlemnynkhz, akkor is egytt tudunk-e vele mkdni egy leten t!
6. Elvrsok Az egyik leginkbb knyes tma, az egyms irnti elvrsok tmja. Hiszen mskppen mkdik egy szerelmespr, mint egy hzaspr vagy egy szlpr. Ha nem beszlnk arrl mit vrunk egymstl a ksbbiekben, akkor kellemetlen meglepetsek rhetnek minket. A ni s frfi kzti munkamegosztsrl val gondolkods, az anya s az apa szerepe, a csald dntsi mechanizmusa vagy akr a msik szoksaira vonatkoz elvrsokrl val beszlgets sokat segt abban, hogy megismerjk a prunk gondolkodst. Ne hzasodjon, aki gy rzi, hogy majd, ha ebben vagy abban megvltozik a prja, akkor j lesz! Ha gy, ahogy most van, nem tudod elfogadni t, ha csak vltoztatssal vagy kpes elkpzelni a kzs jvt, akkor nem rdemes ilyen nagy dntst hozni! Termszetesen a prok formljk egymst, s egy szeret kapcsolatban valban fejldik az ember, kpes elhagyni rossz szoksokat s a prok rtkrendje gyakran kzelebb kerl egymshoz idvel, de ennek alapja a szeretetben gazdag, elfogad kapcsolat. Ennek pedig, akadlya, ha a msik embert llandan meg akarom vltoztatni. Kpzeld el, hogy a prod sszes hibja, egsz letre megmarad, st idvel mg nha fokozdik is! Kpzeld el, hogy szletik nhny gyermeked, aki pontosan olyan lesz, mint ! Ha gy rzed, gy is boldog lennl, akkor meg van az rzelmi alapod egy boldog hzassghoz!
7. Munkamegoszts Kinek mi a feladata? Brmilyen csapatban vagy munkahelyi teamben a legfontosabb a munkamegoszts tisztzsa. A csaldban is nagyon fontos a munkamegoszts. Kzs feladat vagy csak egyik fl a csald eltartsa vagy a gyermeknevels? Ki kezeli a pnzt, ki melyik hzimunkt vgzi? Ezek az a dolgok hatrozzk meg egy csald mindennapjait. Ha ezekben nem tudunk megegyezni, az a ksbbiekben folyamatos elgedetlensget szl mindkt fl rszrl.
8. Szoksok A vallsi nnepeken kvl is rengeteg nnep van, meg kell beszlni, hogy az j csald melyik nnepet nnepli s melyiket nem, de mg fontosabb krds, hogy kinek mitl nnep az nnep! A napi ritmus sszeegyeztetse is komoly munka, fleg ha az eredeti szoksok nagyon klnbznek. Ha mr egytt lakik egy pr, akkor tudja, hogy miket kell mg sszeegyeztetnik. Akik az eskv eltt nem lnek egytt, azok beszlgessenek ezekrl a mindennapi dolgokrl, hiszen hiba tltnk egytt akr 2 hetet, egy nyaralson, az nagyon ms, mint a mindennapok taposmalma.
9. Csald A hzassggal egy j csald jn ltre, de a rgi csaldok is megmaradnak. Mit kivel, hogyan fogunk nnepelni? Hogyan kpzeljk az eredeti csaldunkkal val kapcsolattartst? Sok meglepets rhet minket, hiszen egy jonnan ltrejtt csaldban mg nem letisztzottak ezek a szablyok, gy gyakran mindkt fl sajt csaldi szoksait tekinti evidensnek, ami feszltsgekhez vezet. Az els s legnehezebb lps, hogy a pr csaldd alakuljon, ennek a folyamatnak az els lpcsje, hogy beszlgetnek arrl, hogyan kpzelik el magukat, mint csaldot.
10. Mit jelent a hzassg? Ha kt ember gy hzasodik ssze, hogy ms elkpzelsei vannak a hzassgrl, az olyan, mintha kt klnbz szerzds alrsval szerzdnnek, amibl a mindenki csak a sajtjt olvasta el. Valjban sosem lehet, hogy pontosan tudjuk "mire is szerzdnk", hiszen mindenkinek vannak rejtett elvrsai is, de azrt nagyon sokat tehetnk azrt, hogy tudjuk, mit is vllalunk, grnk. A sok beszlgets, kzs lmodozs, a msik gondolatainak megismerse mr a prkapcsolat alatt is intenzven zajlik. Bizonyos tmk, mint mondjuk a gyerek vagy a hzassg, azonban tabunak szmthatnak, amg a kapcsolat komolly nem fordul. Az eljegyzs s az eskv kztti id ltalban elg arra, hogy az addig mg szba nem kerlt krdsekrl beszljnk. Igaz, ilyenkor mr nagyon nehz kilpni a kapcsolatbl, de sokkal knnyebb, mint ksbb elvlni. A hzassg nagy dnts, hiszen clja az egsz leten t tart egyttmkds, ezrt rdemes alaposan megfontolni, hiszen akkor mkdik jl, ha valban elktelezettek vagyunk, hogy egy leten t mkdtessk!
Palgyi Kata
forrs: http://www.parkapcsolatok.com/eskuvo.html
| |